Nowa definicja budowli – jakie zmiany czekają podatników w kwestii podatku od nieruchomości

Drodzy czytelnicy,

Dzisiaj przygotowałem dla Was tekst na temat, który może stać się bliski wszystkim tym, którzy będą budować sobie domy, lub jakieś inne użytkowe pomieszczenia.

Nowa definicja budowli – jakie zmiany czekają podatników w kwestiach podatku od nieruchomości?

4 lipca 2023 r. Trybunał Konstytucyjny wydał przełomowy wyrok (SK 14/21) dotyczący podatku od nieruchomości. Trybunał uznał, że przepis określający przedmiot opodatkowania w podatku od nieruchomości jest niezgodny z Konstytucją, ponieważ definicja budowli zawarta w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych nie jest precyzyjnie określona w samej ustawie, a odwołuje się do innych przepisów, takich jak prawo budowlane. Kluczowe elementy podatku, w tym przedmiot opodatkowania, powinny być jasno określone w ustawie podatkowej. W związku z tym Trybunał uznał, że konieczna jest zmiana przepisów, a nowe definicje wejdą w życie od 1 stycznia 2025 r.

Dotychczasowe przepisy

Obecnie obowiązujące przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych definiują budowlę jako obiekt budowlany w rozumieniu prawa budowlanego, który nie jest budynkiem ani obiektem małej architektury, oraz urządzenie budowlane związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Definicja ta obowiązuje od 2002 roku, ale nie wyeliminowała wątpliwości interpretacyjnych. Podatnicy nadal mają trudności z jednoznacznym określeniem, czy dany obiekt powinien być zakwalifikowany jako budowla. Trybunał Konstytucyjny uznał, że odwoływanie się do przepisów niepodatkowych utrudnia prawidłowe ustalenie przedmiotu opodatkowania.

Nadchodzące zmiany

W odpowiedzi na wyrok Trybunału, rząd zaproponował nowe definicje budynków i budowli, które będą wynikać bezpośrednio z przepisów ustawy podatkowej. Nowe przepisy mają na celu zminimalizowanie ryzyka niejasności w kwalifikowaniu obiektów na gruncie podatku od nieruchomości.

Budynek: Obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, trwale związany z gruntem, posiadający fundamenty i dach, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych. Wyłączone będą obiekty, w których gromadzone są materiały sypkie, ciekłe lub gazowe, gdzie podstawowym parametrem technicznym jest pojemność.

Budowla: Obiekty niebędące budynkami, wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, takie jak płyty stadionów, amfiteatry, tunele, ogrodzenia, składowiska odpadów, elektrownie w zakresie ich części budowlanych, przyłącza i urządzenia instalacyjne.

Klasyfikacja obiektów

Nowe przepisy utrzymują zasadę pierwszeństwa klasyfikacji obiektu jako budynku. Oznacza to, że podatnik najpierw powinien ustalić, czy dany obiekt jest budynkiem, a dopiero potem sprawdzić, czy może być zakwalifikowany jako budowla. Ustawodawca rezygnuje z odwołania do prawa budowlanego, co oznacza, że klasyfikacja będzie opierać się wyłącznie na przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Trwałe związanie z gruntem

Wprowadzona zostanie definicja trwałego związania z gruntem, czyli takiego połączenia obiektu budowlanego z gruntem, które zapewnia stabilność i odporność na czynniki zewnętrzne. Trwałe związanie nie wystąpi, gdy obiekt jest jedynie posadowiony na gruncie bez elementu przyłączenia, jak np. kontenery mobilne.

Podstawa prawna

Podstawą prawną jest ustawa z 19 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2024 r., poz. 1757).

Mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł przyda się Państwu i proszę zaglądać tu częściej, by mieć rękę na pulsie i wiedzieć co nowego w przepisach.

Z wyrazami szacunku,

J.K.